• CASTEEL CLUB INFORMATION

     
     

    CLUB

    SPONSOR

    DAY

    TIME

    PLACE

    Academic Decathlon

    S Wilson, Kerby

    Mon / Thurs

     2:30 PM

    A43

    AP Macroeconomics

    Aboud

    Wed / Thurs After School as needed J208
    Art Club

    Hanlon, Deshon, Woolsey

    Wednesday 2:30 A39

    ASL (Seniors who have completed year 2)

    Dobson, Hill

    Wednesday

    Conference

    A3 / A7

    AZ Hosa (Sports Med)

     

    A Cox

     Wednesday

    Conference

    D1

    Badminton

    Zink

    Wed (varied)

    Conference A8

    Band Council

    D Eary, C Kohler

    Thurs

    Conference

    Bandroom

    Book Club

    C Diaz, R Howell

    Wednesday

    Conference

    Library

    Chess

    DeShon

    Tues/Wed

    Wednesday

    2:30-3:30

    Conference

    A42

    A42

    Choir (Men's)

    C Clausen

    Thursday

    Conference

    Choir

    COLT 101 Howell      
    COLT Crew J Swaninger, Merrill, Strong Wed / Thurs Conference  J113

    Culinary Club

    C Faria

    Wednesday

    Conference

    A13

    Dance

    R Sammons

         

    DECA (Marketing Club)

    Kavan

    Thursday

    Conference A37

    Drama 

    A Pitner, J Olson, C Clausen

    HS: 2nd/4th Wed

    JrH: 1st/3rd Wed

    Conference

    PAC

    Dungeons & Dragons

    Owsley

    Wednesday

    2:30 - 4:30

    C9

    AP Catalina Trip Environmental Club only for Seniors in AP Bio or AP Env. Sci going to Catalina

    Culver, Yard

    Monthly

    Conference

    Lab 10

    Fashion & Design

    C Lipinski

    2nd & 4th Thurs

    2:30

    A2

    FBLA (Only computer science students) Hartkopf Wednesday (every other) Conference A34

    FCA (Fellowship...)

    B Callison

    Wednesday (every other)

    Conference

    Aux Gym

    FCCLA (Early Childhood)

    Capriotti

    Thursday (every other)

    Conference D2

    Film

    LeMond

    Thursday

    Conference

    D3

    French Club

    B McNamara

    Wednesday

    Conference

    A9

    Graphics Club

    Yancey - Goodwin

    Wednesday

    Conference

    D3

    GSA HS Dobson Monday 2:30 A7

    GSA JHS

    Singer

    Monday

    2:30

    A19

    Hiking Club

    K Zink

    Wednesday (varies)

    Conference

    A8

    Hockey Club

    K Powers

    Thursday (last of each month)

    Conference

    PAC

    Interact 

    B Huston & R OBrien

    Thursday (once a month)

    Conference

    PAC

    Makers Club C Diaz Thurs Conference Library
    Mandarin Club Pederson Thursday Conference A10

    Nat'l Chinese Honor Society

    C Pederson

    2nd Semester Only

    Conference A16

    National Honor Society

    S Grace

    Thursdays

    Conference

    PAC

    NJHS

    J Yard

    Wednesday 1st/3rd

    Conference

     Lab 4

    Orchestra (must be in class)

    P Jones

    Wednesday 2nd/4th

    Conference

    Orchestra Room

    Photography

    E Nedow

    Thursday

    Conference

    A35

    Project 15

    Sammons

    Auditions Only

       

    Real Talk

    K Zink

    Thursday

    A & C Lunch

    B Lunch

    J106

    A8

    Red Cross (HS only)

    C Kohler

    Thurs (2nd/4th)

    Conference

    J211

    Robotics Club

    P Keith, Q Tung

    Tues / Thurs

    2:30

    A33

    Rodeo Team

    D Hastings

    Wednesday

    Conference

    C15

    Science Olympiads

    G Baker, J Blakesly, K Powers

    Tuesday

    2:30

    Lab C

    SkillsUSA* (Engineering) S Grace

    Wed (1st/3rd)

    Conference

    A36

    SkillsUSA* (Stagecraft) Olson

    CLASS ONLY

       
    Sports Debate Club Huston Thursday Conference Gym Lobby
    STEM Research methods Flyte IN CLASS 3rd Period Lab 5
    Student Government (HS) L Fredrickson, Patt CLASS ONLY 4th Period A6
    Student Government Jr. High Drinkwater, Wilson

    Tuesday

    Thursday

    7:00 - 7:30

    Conference

    Lab 8
    Yearbook K Hanlon, Powers CLASS ONLY 1st Period A1 / B1
    Yoga Ramirez Tues & Thurs 2:30 - 3:30 C5