• Awards and Honors


    2018-2019

    Congratulations to Kameron Dawson for his acceptance in MIT!

    We are very proud of our National Merit Scholar Semi-finalists.  Isha Paode, Kimberely Mar, Michaela Chen and Sanjana Sarkar all attended Willis STEAM Academy.  What an accomplishment! 

    National Merit

     

    Willis Spelling Bee Winner - Kassia Crouse

    National History Day

    State Qualifiers

    • Group Exhibit- Sara C., Nicki G. and Lillian T. 
    • Individual Documentary - Jordan F.
    • Individual Performance - Ani K. 
    • Individual Exhibit - Laurel A. 
    • Group Exhibit - Angel R. and Ella K. 

     
    Our students have also been featured in the following articles for IntheZona magazine.
     
    Well-Rounded Eighth Grader, Olivia, Talks Piano and Music - In The ZONA
    Olivia
     
    Click here to read about Olivia!.  
     
     
    Click here for Kenzie's article. 
     
     
     
    Read about Genevieve Kelsey click here.  
     
     
     
     
     
     
     
     
    img_0919_web
     
     audra-mystery-castle_web
     
    1-2015-10-11-3703_WEB
     
    cca_WEB
     
    IMG_7669_WEB
     
    Willis PICWEB
     
    DSC00815_WEB 
     
     
    2014-2015 Awards
    Spelling Bee
    Isha P.- Willis Spelling Bee Champion; District 2nd place, 6th place State Competition
     
    Sanjana S.- Willis Spelling Bee Runner-up
     
    Chandler Gilbert Math Competition
    2nd place team competition
     
    Explorer Test (ACT for 8th grade)
    Perfect Scores- Isha P. and Kimmy M.
     
    National History Day
    State Qualifiers
    Isha P.
    Xavier V.
    Jadrian P.
    Bryn C.
     
    AZSEF winners
    Isha P.
    Alex W.
    Patrick S.  
     
     

     
    2013-2014 Award Winners      

    Isha Paode - 4th place State Spelling Bee, 1st place Regional Spelling Bee, 1st Place Willis Junior High Spelling Bee.

    National History Day State Qualifiers for Nationals in Washington D.C.:

    Rebecca Carter, Edda Anderson, Dhani Bartolome, and Jihan Fajut.

    Science AZSEF

    3rd place in Animal Sciences and the Broadcom Award goes to Jordan and Erin!

    3rd place in Behavioral and Social Sciences goes to Edda and Gillian!

    3rd place in Physics goes to Steve, Brian, and Justin!

     
     
    Congratulations to the Willis Geography Bee Champion Kameron D. and runner-up Gillian H.!  
     
       
     
     
     

                            
     
     
     
     
     
     Math
    2012-2013 Sigma Math at Willis Gifted Academy is ranked #1 in the nation again.  This is four years running! 

    Gold Medalists: Jihan Fajut, Dayton Larson, Billy Bolger, Riley Cunningham, and Giuse Nguyen

    Silver Medalists: Jacob LaBenz, Damien Smith, and Justin Wayne  

    Bronze Medalists: Brian Covey, Dhani Bartolome, Steve Lamar, Katie Miller, Dylan Thornton, and Samson Phan


     

     
     
     
     
     

    Click to: Report a Problem | Email the Teacher